0 146 visningar

3 svar

Nybörjare...

Ulle

28 jul 2005 kl. 20:41

Hej, jag är en total nybörjare på svamp. Har i flera år sagt att jag ska lära mig det där hur man hittar dem men inte blivit av… Nån som har lite tips om var man hittar dem, främst kantareller o trattisar, då jag vill börja med såna som är lätta att känna igen! Tacksam för alla svar :-)

0

Irene A

29 jul 2005 kl. 09:15

Hej Ulle!
Om du har någon svampklubb i närheten, kolla om de har några utflykter i dina trakter och följ med dem.
Var och när man hittar svamparna, varierar rätt mycket från norr till söder. Var bor du?

0

bo e

1 aug 2005 kl. 12:27

Kantareller växer gärna i gräsmark och mossa nära gran, björk och ek. Har även funnit bra ställen i skogar som domineras av björk, yngre ek och rönn. Gärna
Sällan i sankmark eller på gammal sjöbotten, men undantag finns ibland.
På äldre skogsvägar, myrstigar etc. kan man ofta finna de tidigaste små “knopparna”.
Rejäla regn brukar behövas för att sätta fart på dem. Leta i blandskogar där det inte kalhuggits eller gjorts annan åverkan de senaste åren.

0

Ulle

2 aug 2005 kl. 00:27

Bor i mörka småland, mitt bland alla kullfallna träd så det är lättare sagt än gjort att ta sig fram därute dessvärre:-(

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone