0 299 visningar

3 svar

Glest mellan svamparna

Karin Hedén

24 maj 2007 kl. 10:37

Ja, efter en dagsvandring faktiskt endast detta fynd intill en av lindarna i allén till Sandemar vid Dalarö. Honungsskivling?

0

Hans v E

24 maj 2007 kl. 13:36

Nä, det tror jag inte. Skulle vara kul att se dem underifrån!

0

Bo E

24 maj 2007 kl. 15:11

Jag gissar snarare på föränderlig tofsskivling på trädrötter.

Hittade själv sådana i helgen på björkstubbe och de fanns även omkring stubben på rötterna.

0

Lena M

24 maj 2007 kl. 19:37

Jag vill också tro på föränderlid tofsskivling för honungsskivlingen är väl lite senare.
Men det har ju redan siktas små kantareller och en smörsopp så allt är möjligt.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone