0 170 visningar

3 svar

Tidig flug

Ingemar

26 maj 2007 kl. 18:30

Eh…är inte det rätt tidigt för rodnande flug? För det kan väl knappast vara nåt annat.
Hittade den idag i ett ganska brant dike, därav lutningen. Sedan kanske jag lutade lite också :o)

0

Lisa

26 maj 2007 kl. 19:58

ser nästan ut som en pantherflugsvamp, jag är dock fullständigt novis, men den liknar den på bilderna som Krikorev tagit

0

Lena M

27 maj 2007 kl. 19:21

Var i landet fann du den ?

0

Ingemar

27 maj 2007 kl. 20:58

Hittade den en bit utanför Borås.
Med det här vädret som håller naturen fuktig är det riktigt roligt att vara ute och leta. Det känns som det är på gång nu. Snart dags att kolla kantarellerna.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone