Hej!
Här kommer en annan vit svamp som jag tror är vårmusseron.
Fyndplats Kinnekulle.
Frågor om vårmusseron?
Påminner den ibland om färgen på hatten av blek taggsvamp?
Är den torr och lite sträv i konsistensen.
Mycket kompakt och täta skivor i hatten.
Doft:mjöl
Vårmusseron???? Ej fotad på växtplatsen!
Vårmusseronerna håller jag med om, även jämförelsen med hattytan på blek taggsvamp. Torr och sträv är den väl bara i torka, men den beigerosa färgen känner jag igen hos vårmusseronen också.
Den första som växte under plommonträd tror jag är rödsporig (kolla!) och kan vara en sällsynt och dåligt känd art som är nära besläktad med mörkrödling: vitrödling, Entoloma niphoides.
Jag skulle också vilja veta hur man säkert kan identifiera vitrödlingen (den räknas som giftig medan slånrödling anses vara ätbar - inte för att jag skulle rekommendera någon att prova..)
Det finns en sektion bland rödskivlingar (Nolanidae) som kommer på våren och bildar en speciell typ av mykorrhiza, med alm, och träd och buskar tillhörande Rosacea.
Dit hör mörkrödling (E. clypeatum med flera varieteter), vitrödling (E. niphoides), slånrödling (E. saepium), majrödling (E. aprile) och E. saundersii.
Beskrivningar av vit- resp. slånrödling är ganska likartade, men slånrödling får något kraftigare fot. Mikroskopiskt har de ingen mätbar skillnad på sporerna, men slånrödlingen har ett brunt pigment i hyferna, och den rodnar i skador, ofta synligt i fotbasen.
Båda arterna kan ha samma värdträd, men plommon brukar anges speciellt för vitrödlingen.
På sidan 42-43 i det här pdf-dokumentet finns beskrivningar (på franska):
http://projet.aulnaies.free.fr/Florules/AMANITALES-PLUTEALES-ENTOLOMATALES.pdf
och här finns bilder av båda:
http://www.entoloma.nl/html/entolomaeng.html
Det var de påfallande vita fötterna och skivorna (och växplatsen) som fick mig att tro på vitrödling i det här fallet.
Men slånrödling är säkert också tänkbart.
Om du har möjlighet, så passa på att torka flera exemplar när det finns många av dem. Du kanske kan få hjälp med artbestämning om du skickar en kollekt till Svengunnar på Fytoteket i Uppsala.
Det finns väldigt få fynduppgifter av både vit- och slånrödling, men jag vet inte om det beror på att de är sällsynta eller bara besvärliga att examinera.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.