0 247 visningar

3 svar

Kungschampinjon

Joachim Krumlinde

21 jun 2007 kl. 19:39

Denna kungschampinjon fotograferade jag idag i centrum av Södra Sandby. Lite för torr och gammal för att bli matsvamp, men i bakgrunden skymtar något som kanske tar sig.

Hoppas på regn i midsommar!

0

Lena M

21 jun 2007 kl. 19:54

Kul att det börjar hända saker,  men än så länge mest söderut tror jag .
Och regn kommer rikligt över Skåne b.l.a , så då blir du / ni väl glada.

0

Ingemar

22 jun 2007 kl. 22:50

Det är väl bara i ett svampforum som man vågar uttrycka såna här önskningar om regn, fast det är midsommar :)
Här i Borås har det regnat hela dagen, men det kan gärna komma lite till. Då kan det blir utdelning vid nästa skogsrunda.

0

Birgitta D Tranås

22 jun 2007 kl. 22:57

Äntligen Midsommar så vi får regn.70 mm sedan igår morse och fortfarande regnar det jippi. Det var uppehåll mellan kl 1000 och 1700 så många barn hann dansa runt midsommarstången torra. Vi svampälskare och ordningsmakten tackar och tar emot.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone