0 514 visningar

16 svar

Ny blomma

Tina Nordberg

5 jul 2007 kl. 09:13

Vad heter denna stora rackare.
Bladet hör inte till den här växten.

0

Bo Reyer

5 jul 2007 kl. 09:19

Ser ut som björnloka.

0

Evus

5 jul 2007 kl. 09:25

Jag gissar på klätterhortensia..

0

Elisabeth J

5 jul 2007 kl. 09:42

Jag har inga förslag på namn, men vilken tjusig bild.

0

Tina Nordberg.

5 jul 2007 kl. 21:33

Bo är på rätt spår.

0

Bo Reyer

5 jul 2007 kl. 21:43

RÄTTELSE!!
Jag menade ju jättebjörnloka.

0

Tina Nordberg.

5 jul 2007 kl. 21:52

Ja du Bo den har ganska många namn.Bla. som du skriver Jättebjörnloka. I virituella floran är många namn uppräknade.
Huvudsaken att JÄTTE är med, för det namnet står den för.

0

Evus

6 jul 2007 kl. 09:11

Vad vacker den är.
Är det inte den som är superduper giftig? Att man inte ens ska ta i den?... Eller har jag fel där…..också....?
:-))

0

RasJ

6 jul 2007 kl. 12:29

Nädå, du har så rätt!
Man får förjävliga utslag om man kelar med den! Påminner om andra gradens brännskada. Kan bli ärr av det också har jag hört!!

0

Ätlig!

RasJ

6 jul 2007 kl. 12:49

Kollade “björnloka” i wikin, och den är tydligen inte giftig! Man påstår att vikingarna använde avkok på denna växt vid tillverkning av mjöd!! :D
Jag tänker däremot inte ändra uppfattning om utslagen, för jag tyckte iallafall att den brändes oförskämt kraftigt!!!

0

Ätlig!

Hans v E

6 jul 2007 kl. 12:52

Ja det är väl den berömda, giftiga jättelokan som inkommit från Sibirien på senare år. När jag cyklar förbi ett bestånd av den varje dag för en simtur i sjön tycker jag det luktar ganska starkt av kokos!

0

Jättelokan

Tina Nordberg.

6 jul 2007 kl. 13:14

är minsann ingen dvärgväxt den kan bli upp till 3 m hög.Och som redan sagts är växtsaften mycket besvärande och ger smärtsamma brännsårsliknande sår.Björnlokan däre mot är en snäll växt.

0

Jättelokan

RasJ

6 jul 2007 kl. 17:56

Men är den så snäll verkligen? Tror att det var en sån jag brände mig på...

0

D.v.s...

RasJ

6 jul 2007 kl. 21:45

...björmlokan.

0

Evus

7 jul 2007 kl. 11:13

Jag sökte på google och fann att båda är giftiga att beröra.

Bl.a. i denna länk.

http://www.odla.nu/giftinformation/heracleum_sibiricum.shtml

0

Men kokoslukten..

Hans v E

7 jul 2007 kl. 18:10

..är jag ensam om att uppfatta den?

0

Men kokoslukten..

Ras Bohlin (RasJ)

10 jul 2007 kl. 01:23

Nä, jag tycker nog man kan säga att den påminner lite om kokos…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone