0 286 visningar

11 svar

Regn, regn, regn

Morgan

8 jul 2007 kl. 17:33

Nu vräker det ned här i Nyköping.
Jag välkomnar regnet för svampens skull, men det skulle vara trevligt med “grill väder” någon kväll när man är ledig.

0

Charina Halland

8 jul 2007 kl. 17:46

Vi har grillat när det snöade. Vi fällde upp parasollen :)

0

Morgan

8 jul 2007 kl. 17:56

Jo, man kan väl grilla när som helst.
Men jag vill sitta i gräset och känna att det är sommar. =)

0

Helena A

8 jul 2007 kl. 18:00

Det har regnat över Malmköping hela dagen.
15 mm hittills.
Har varit på barnbarnets dop. Det skulle ha varit ute på mina föräldrars lilla ö men regnet omöjliggjorde det. Blev kyrkan istället.

0

Maya K. I. Hörnefors

8 jul 2007 kl. 18:10

Här uppe i Norrland har det varit helmulet i två dygn, men det orkar inte regna.
Kan inte ni där nere skicka upp lite regn till oss.

0

Charina Halland

8 jul 2007 kl. 18:25

Hur mycket vill du ha??

0

Maya K. I. Hörnefors

8 jul 2007 kl. 18:29

Vill ha massor till alla mina rabatter, grönsakslandet och naturligtvis till svampen.

0

Elisabeth B i Umeå

8 jul 2007 kl. 20:01

Ja det behövs både i rabatter och i skogen, ganska tomt just nu.

0

Maya K. I. Hörnefors

8 jul 2007 kl. 20:03

Vi vattnar, vattnar och vattnar.

0

Elisabeth B utanför Umeå

8 jul 2007 kl. 20:04

Ja vi också, var det du som hade så fina surfinia? Var?

0

Elisabeth B utanför Umeå

8 jul 2007 kl. 20:06

Ser ju att du bor i Hörnefors, var i Bådahällan häromdagen och hittade faktiskt en svamp på en björkstubbe, en broskmussling.

0

Båthan

gunhild

8 jul 2007 kl. 23:23

Vad gör du i Bådahällan, där har jag fotat en del tickor (bl.a. valkticka) hos min bror intill deras stuga. Håller med om Maya K:s surfinior dom är jättefina. Vi planerar en träff i höst på nån tallhed för alla forumister från våra trakter. Hur ska vi kunna ordna det? såg du att jag hittat en karljohan eller om det var en finluden stensopp?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone