0 282 visningar

5 svar

Hans håller du med

klas jaederfeldt

12 jul 2007 kl. 21:00

sporer något punktade 15,7 -8.4
Parafyser raka med huvudlik topp .
Svampen har fot ,storleken på de största är 10,cm. den växte i bokskog
jag får det till Peziza arvenensis Bokskogsskål

0

till-lägg

klas jaederfeldt

12 jul 2007 kl. 21:15

inga oljedroppar i sporerna

0

Hans v E

12 jul 2007 kl. 22:21

Har du kollat amyloiditeten! Jag tycker nämligen det ser ut att kunna vara gamla ex av Sowerbyella! Med tanke på “roten” och gult excipulum.

Sen vill jag hålla med dig om “tillmälet” gul brödkorgssvamp, men hittar inte inlägget! Har Micke tagit bort det för att det var för “negativt”?

0

klas jaederfeldt

12 jul 2007 kl. 22:53

ja ascitopparna är blå, så karfitgt att när jag skrapade med skalpellen som jag doppat i melser blev hymeniet blått

0

klas jaederfeldt

12 jul 2007 kl. 22:54

bilden i pilze d sweits har fot

0

Hans v E

12 jul 2007 kl. 23:31

Då har du nog rätt. Men nu måste jag sova.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone