0 264 visningar

6 svar

blir inte klok på denna

Eva K

16 jul 2007 kl. 13:59

trots att “nya svamboken” damp ner i brevlådan idag.. Stack upp som ploppar ur barkmattan i elljusspåret.
Vad har jag hittat?

0

Sköldskivling

Michael Krikorev

16 jul 2007 kl. 14:31

Ser ut som en sköldskivling. Har den mörk skivegg är det svarteggad skölding, annars förmodligen hjortskölding.

0

Irene A

16 jul 2007 kl. 14:33

Svarteggad skölding, Pluteus atromarginatus (även kallad P. tricuspidatus).

0

Eva K

16 jul 2007 kl. 14:41

Tusen tack!!!
Men, vilken bok måste man ha för att komma fram till det??

0

Arbestämning

Irene A

16 jul 2007 kl. 15:20

De flesta svampböcker har någon form av bestämningsschema, men de brukar inte vara så enkla att följa. Det finns många fällor på vägen..

Om man har kollat sporfärgen blir det enklare, för arterna brukar vara ordnade så i böckerna, vitsporiga för sig, svartsporiga för sig o.s.v.
Sköldingarna hamnar bland de rödsporiga, och om man lägger märke till att skivorna är fria, har man kommit långt.
Då finns det bara slidskivlingar kvar att förväxla med, men de arterna är försedda med strumpa.

0

Michael Krikorev

16 jul 2007 kl. 15:24

Det finns uppåt 5000 arter storsvampar i Norden och inga svampböcker täcker allihopa. Bosse Nyléns Svampar i Norden täcker ca 1500, och Ryman & Holmåsens bok något hundratal färre, men båda böckerna är bra att ha om man vill studera mer än bara matsvamp.

0

Eva K

16 jul 2007 kl. 15:58

Tack för bra svar. Blir kompletterande inhandling så småningom.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone