0 328 visningar

6 svar

Dagens frågetecken

gunhild

20 jul 2007 kl. 15:28

Den första växte i fuktig mossa vid granskog de andra efter en skogsstig också ganska fuktigt speciellt nu efter regnet, undrar om den andra är nån sorts bläcksvamp och om det sista kan vara cocosriska. Lite svårt att känna doften eftersom jag smort in mig med bäckoljesalva på händerna.

0

gunhild

20 jul 2007 kl. 15:34

Några fler bilder av samma svampar och en bild av ngn som gillar smörsopp.

0

Hans v E

20 jul 2007 kl. 21:30

Laxskivling, puckelbläcksvamp och knoppriska.

0

Tack Hans

gunhild

20 jul 2007 kl. 23:22

Puckelbläcksvamp var kul att få veta har läst på nu. Knoppriskan Lactarius moseri, luktar den cocos? Dessutom växte den på skogsstigen.

0

Knoppriska

Irene A

24 jul 2007 kl. 19:40

är en mycket liten art som växer i vitmossa, och den luktar inte kokos.

0

Tack Irene

gunhild

25 jul 2007 kl. 09:52

Jag är själv mycket lur på knoppriskan så jag tänkte återkomma med fler bilder på cocosriskan som jag tror mera på.
I morgon ska jag åka hem en sväng och kolla lite fuktiga marker, här har jag hittat några få ex av blek taggsvamp rabarbersvamp blodriska citronslemskivling smörsopp örsopp kremla pepparriska och olika strävsoppar. Det borde ju finnas fler på ställen där det regnat mera. Vi har bara fått några mm på flera veckor, fast det varit molnigt och grått.

0

Fuktiga marker?

Irene A

25 jul 2007 kl. 10:57

Gunhild, jag tror att våra trakter hör till de torraste i landet just nu. Ovanför Vilhelmina var det lika illa (några strävsoppar och kremlor - och fjällig tofsskivling), men det såg lite bättre ut när vi passerade Lycksele på vägen hem igår. En del av det du räknade upp såg vi där.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone