0 376 visningar

10 svar

Gallsopp

Brittis

26 jul 2007 kl. 21:33

Idag i en lite gleare granskog i skåne har jag sett fler gallsoppar än vad jag någonsin sett i sammanlagt hela mitt liv förrut. Är allt regn i skåne särskilt gynnsamt för dessa godsakerna?

0

Morgan

27 jul 2007 kl. 04:53

Det är samma här, jag har aldrig träffat på så mycket gallsopp förut som i år.

0

Morgan

27 jul 2007 kl. 04:54

.. Ska tillägga att jag bor i Södermanland.

0

Birgitta Johansson-Waltin

12 aug 2007 kl. 19:17

Det är märkligt med gallsopp. I den skog som jag plocka svamp, i stockholmstrakten, är det oerhört ont om svamp så här långt. De enda soppar jag har hittat är gallsopp. Det kanske är ett gallsoppsår.

0

Nina A

12 aug 2007 kl. 19:20

vi har gjort samma iaktagelse i norra stockholmsskogarna, gallsoppar överallt,lite kremlor med maskhål
kantareller, men då dyker det upp enstaka exemplar

kanske allting kommer samtidigt helt plötsligt?

0

Lena Strömstad

12 aug 2007 kl. 19:23

Gallsoppsår även här i N:a Bohuslän.

0

Anttu

12 aug 2007 kl. 19:25

Godsaker? (: Jag hittar alltid massvis med gallsoppar i skogen, särskilt i mörkare,gammal skog.

0

Helena A

12 aug 2007 kl. 19:29

Mängder med gallsopp i Sörmland. Våra skogar är torra och andra arter är det brist på och soppar sällsynta men gallsopar växer överallt.

0

Grethe F

12 aug 2007 kl. 19:31

Har alldrig sett så mycket galsop som i år

0

Brittis

12 aug 2007 kl. 19:37

OK. Jag var alltså inte helt ensam om den iakttagelsen! Hoppas det kommer fler “ätliga” soppar framöver :o)

0

BirgittaD

12 aug 2007 kl. 21:42

Orkar inte läsa alla inläggmen jag har hittat fler gallsopp i år än undr hela min livstid. 65 år

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone