Tänker varje år bli svampplockare men blir alltid förskräckt. Tänkte glatt att det ju inte kan vara vit flugsvamp. Men vad många slags champinjoner det finns! Blev mycket förbryllad då den bruna färgen på en svampfot avvek från de andras vita färg.
Plockade dem ikväll på en gotländsk strandäng som betas av charolaikor och får. Sannolikt ligger växtplatsen högre än högsta vattenståndnivån. Vad är det för svamp?
I svampboken (Nylén) jag lånade på biblioteket talas det om kadmiumrisken vid några champinjoner. Så dock inte om ängschampinjonen. Kadmium är väl något som tillförts utifrån genom konstgödsel och liknande - varför strandängen jag plockade svampen på torde vara helt säker.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.