0 257 visningar

4 svar

Färsking undrar

Anne

5 aug 2007 kl. 20:48

Har en hel del kantareller och vi kommer inte orka äta upp allt.
Hur förvarar jag kantarellerna?Har förstått att man inte får kalla dem “gula kantareller” ;-)
Tacksam för svar.

0

Nina A

5 aug 2007 kl. 20:51

kantareller är lite trixiga på det sättet att man inte kan torka dom(blir beska)

vanligaste är nog att man lägger dom i en stekpanna, steker på medelhög värme tills det inte finns nån vätska kvar i pannan/svampen
i slutet kan man ha lite smör/margarin, men hållbarheten blir längst om man undviker att tillföra fett

lycka till!!!

0

Maya K. I. Hörnefors

5 aug 2007 kl. 20:53

Rensa, hacka, förväll, frys in i små förpackningar. Så fort som möjligt.
Dom jag fryste in i fjol är jättefina fortfarande.

0

klas jaederfeldt

5 aug 2007 kl. 21:14

du får väl kalla dem vad du vill. men svampens rätta namn är Kantarell

0

Brittis

5 aug 2007 kl. 21:35

Jag har börjat att konservera dem istället. Kantarellerna ska vara bäst på det sättet. De tillagas sedan som om de vore färska. Har inte hunnit att smaka på de konserverade ännu! Håller i flera år på det sättet.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone