0 358 visningar

10 svar

Jag är hungrig !!!

Svulten

5 aug 2007 kl. 21:46

Jag är hungrig ikväll så jag frågar om den här svampen är ätbar.
Doftar milt och gott.

0

Björn Arkenfall

5 aug 2007 kl. 21:56

Ser ut som en flugsvamp av något slag. Även om vissa av dessa är ätliga och goda, skulle jag knappast våga chansa i detta fallet.
Gå till närmsta korvkiosk istället så är du säker :-)

0

hubba

5 aug 2007 kl. 21:56

ät du den så har vi en idiot färre på denna jord

0

Franco Matli

5 aug 2007 kl. 22:28

Grå flugsvamp=Amanita spissa.
Luktar rå potatis, Oätlig även om vissa författare har den som ätlig.
Ja, det blir korv ikväll

0

Hubba

Sofia i Örebro

6 aug 2007 kl. 07:56

Jag tycker du är elak som kallar “Svulten” för idiot. Det finns ju faktiskt ätliga flugsvampar och det är svårt att veta exakt. Alla är ju inte experter på flugsvamp.

0

Hubba

Ras Bohlin

6 aug 2007 kl. 12:33

Ja de var ju lite uppkäftigt! Har också märkt att jag är dålig på flugsvamp! =)

0

Franco!

Ras Bohlin

6 aug 2007 kl. 12:43

Är det fotens gråaktiga nederdel som skvallrar om att det är en A.Spissa och inte en A.Pantherina?

0

Franco!

Bo E

6 aug 2007 kl. 15:25

Det närmaste ätliga skulle väl vara rodnande flugsvamp!

Den har ofta stark rodnad i fotbasen vid brytning, speciellt om den har larvangrepp.
Ät inga flugsvampar om du inte är helt säker och har mångårig erfarenhet av dem!

Håller helt med Sofia om att kommentarer typ “hubba” är helt ointressanta och alltför elaka för detta fina forum!

0

Till Bo E

Franco Matli

6 aug 2007 kl. 21:52

Grå flugsvamp kan lätt förväxlas både med Panterflugsvamp och Rodnande flugsvamp.Skjls frå de sista genom att sakna rosa toner i hatten och foten (syns bättre om sniglanrna har varit framme), och från det första genom de gråakiga plättar på hatten,
att fot basen är uppsväld och slutar spetsig(hjärformig)utan slida och lukten av rå potatis ell rova.

0

Ras Bohlin

6 aug 2007 kl. 22:06

Tack Franco! Mycket lärorikt det här forumet, tycker jag!!

0

Svulten

7 aug 2007 kl. 08:29

Det var tur att jag frågade om svampen här för jag trodde att det var en stolt fjällskivling.

Hubba, ditt inlägg var som en röd flugsvamp - giftig och osmaklig.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone