Man kan göra det mesta med den svampen.Men det mest populära jag serverat är nog soppa på den.Den ger mycket mustig smak.Man kan steka den(fräck svart färg till garnityr),stuva den,ha den i wok blandningar,göra svampmjöl av den och krydda färser.Blanda den med mer smaklös svamp.
Bara brist på fantasi kan hindra dig från storverk!
Jag har två favoriter:
Gräddsås med svarttrumpetsvamp med lite lök o cocnac i till en köttabit tex.
Eller:
lite tjockare gräddsstuvning även där med lite lök o cognac i fast jag lägger smeten i crustader o gräddar i ugnen med lite ost på. Att ha som tillbehör eller som tilltugg…. :)
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.