0 299 visningar

5 svar

Okända svampar

Patrik

10 aug 2007 kl. 18:40

Nu har nybörjaren varit ute - vad kan jag ha hittat?
Svampen på bild 1 är någon form av sopp hittad i blandskog, grå med kött som rodnar och sedan blir grått. Gallsopp? Smakade dock inte bittert.

Bild 2 vänster liknade en taggsvamp, orangeröd undertill. Foten likaså och mycket hård och kompakt.
Bild 2 höger liknade sotriska men jag är litet osäker.
Dessa hittade jag i den torra barrmattan i granskog.

0

Brittis

10 aug 2007 kl. 19:05

Soppen uppe är inte ngn gallsopp , för visst är det svarta prickar på foten o inte ett mörkbrunt ådernät? Tycker rörlagret serr gult ut. Var det inte ngn härom dagen som plockat en fjällsopp som liknar denna? Bild 2 till höger är en sammetsfotad pluggskivling, ej ätlig, dock bra att färga garn med :o)

0

Irene A

10 aug 2007 kl. 20:56

Vilka vackra svampar! Den första är en sällsynt art som ska växa med ek: gul strävsopp, Leccinum crocipodium.
Den andra ser ut att vara orange taggsvamp, Hydnellum aurantiacum,
och den tredje är sammetsfotad pluggskivling.

0

b

10 aug 2007 kl. 21:00

Soppen ser ut att vara en strävsopp eftersom den har svartfjällig fot. Den är inte det minsta lik en gallsopp. (Den bittra smaken hos gallsoppar är alltid mkt kraftig och genomträngande, även hos pyttesmå ex.) 
Svamp 2 är väl en sammetsfotad pluggskivling.

0

paul

15 aug 2007 kl. 15:42

Här är en bild på gul strävsopp och jag tycker inte att den är vidare lik. Jag skulle gissa på ek sopp

http://www.biopix.dk/Photo.asp?Language=sv&PhotoId=38263&Photo=Gul-str%E4vsopp-(Leccinum-crocipodium)

0

Mattias Andersson

15 aug 2007 kl. 18:21

ja, det kan mycket väl vara eksopp. Alla bilderna ser ut att ha lite gulstick, som gör att rören ser lite gulare ut än de kanske är.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone