0 428 visningar

3 svar

fjällig bläcksvamp

Boo

12 aug 2007 kl. 22:31

hej ni alla kunniga!

På min gräsmatta växer det verlkigen rikligt med fjällig bläcksvamp. Jag känner till att den smakar bra men hur skall jag lämpligast tillreda den. Tacksam för ideér.

0

Nils Tommy

13 aug 2007 kl. 00:16

Rensa, vilket knappt behövs.
Jag nyttjar bara hattarna.
HÅRDSTEK i oliv- el raps-olja.
Lite salt.
Klart !

0

Totte Gbg

13 aug 2007 kl. 01:44

Har för mig att man kan koka foten i lättsaltat citronvatten o äte som falsk sparris…
http://svampguiden.com/art/visa/Coprinus_comatus

0

Birgitta D

13 aug 2007 kl. 20:07

Och gräddstuva mums

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone