Kragmusseronen skiljer sig främst från goliaten vad gäller doft, den har en svag mjöllik doft. Dessutom så är foten längst ned på en kragmusseron avsmalnande och nästan spetsig. Goliaten har en mer jämnt avrundad fotbas.
Goliatem har också oftast en betydligt längre fot.
Kragmusseronen saknar också goliatens fjälllika bildningar på hatten. Goiliaten går i brunt medan kragmusseronen har en mer rödaktig färg.
Krag och kråsmusseron är mycket svåra att skilja år. Små färgskillnader är det enda sättet jag lärt mig. Flera svampboksförfattare och även den del forskare lutar åt att krås- och kragmusseron eventuellt kan vara samma art.
Som jag tidigare skrivit så är de två upprättvända svamparna goliatmusseron och inget annat.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.