0 223 visningar

4 svar

På en annan tallhed

Irene A

4 sep 2007 kl. 19:35

Gissa gärna..

0

Franco Matli

4 sep 2007 kl. 20:20

Fantastiska!!!!

0

EG

4 sep 2007 kl. 20:39

Blir så himla avundsjuk när jag ser vilka svampar ni har på era tallhedar du och Gunhild
Vilken vacker Ramaria

0

Hans v E

4 sep 2007 kl. 22:07

Den första är väl lakritsmusseron?

0

"Facit"

Irene A

4 sep 2007 kl. 22:34

Alldeles riktigt, den första är lakritsmusseron.

Den andra är en riktigt bamsig Ramaria, ca 30 cm bred och 25 cm hög. Den hade en aning bitter (och skarp) smak. Vad jag känner till, är det bara rotfingersvamp, Ramaria magnipes, som kan bli så stor, men jag ska försöka kolla den i mikroskop imorgon och se om det stämmer.

Den tredje är skrovlig taggsvamp, Sarcodon scabrosus (yngre exemplar än Gunhilds).

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone