0 660 visningar

8 svar

Vilka dofter!

gunhild

12 sep 2007 kl. 17:06

Jag kände på långt håll hur det doftade. Det var fuktigt i luften och vinden låg rätt. Nästan som bittermandel eller nåt i den vägen. Jag hittade dem på en granlåga, en ny ticka för mig,och med en underbar doft. Jag hittade den på sydsluttningen av Balberget. (Stöttingfjället) Kan det vara luktticka?

0

Hans v E

12 sep 2007 kl. 20:12

Luktticka är det inte. På din beskrivning låter det som nordlig doftticka men i så fall har den fåt något på sig. Vi väntar på Klas.

0

gunhild

12 sep 2007 kl. 21:03

Nordlig anisticka menar du, den växer på stående sälg och har en helt annan färg, doften är nog ganska lika.

0

Alf Pallin

12 sep 2007 kl. 21:07

Skickar bilder på nordlig anisticka,haploporus odoratus (doftticka) som jag hittade på gammal sälg 24 aug 07

0

gunhild

12 sep 2007 kl. 21:44

Jag har också fotad nordlig anisticka mwn det är inte den jag har på min bild från i dag.

0

klas jaederfeldt

12 sep 2007 kl. 21:48

vet inget på gran som luktar mer än luktticka, men tycker inte att bilden stämmer med vad jag är van att se, och den lukter inte så mycket som Nordlig anisticka, så jag slutar med ,jag vet inte, men sänd en bit så skall jag kika på den

0

gunhild

12 sep 2007 kl. 22:00

Tack Klas den växer i ett naturreservat där man inte får plocka tickor men jag kanske ska smyga dit igen om inte för annat så för att känna den härliga doften. Det fanns fler fruktkroppar på samma låga men dom var bara som kuddar jag måste dit igen. Det fanns också sotvaxing och trattkantareller där.

0

Irene A

13 sep 2007 kl. 08:24

Jag tycker svampen på bilden ser ut som en kötticka. Är du säker på att det var själva svampen som luktade?
Jag hittade en gång en sotticka som jag tyckte luktade anis, men fick förklarat att lukten kunde komma från veden den satt på - om det t.ex. fanns andra svampar där utan fruktkroppar, kanske mycel av luktticka..?

0

gunhild

13 sep 2007 kl. 16:16

Jag hade näsan på tickan, men jag luktade inte på andra ställen på lågan. Det är tydligt att jag måste återvända och lukta igen.
Kött-tickan är den inte mjukare, den här var ganska hård, på håll trodde jag att det var en klibbticka?
Jag som blev så himla glad att jag hade hittat en luktticka.
Det ska bli spännande att få svaret.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone