0 234 visningar

3 svar

små

Lena M

14 sep 2007 kl. 13:25

guloranga svampar med gula skivor som växte på en mossig stubbe undrar jag över. Ingen utpräglad doft / smak. Någon som har förslag ?

Annars är det tomt, fick ihop nån L trattkantareller och några vanliga sådana.

Men som sagt sammetsfotad pluggskivling och röd flugsvamp ser jag ofta.

0

Irene A

14 sep 2007 kl. 13:28

Äntligen en som jag känner mig säker på:
Röd flamskivling, Pholiota astragalina.

0

Lena M

14 sep 2007 kl. 13:33

Oj, det gick fort, tack !

Jag tror, att nu är det bara att hoppas på trattkanterellerna, frost- och rökslöjskivlingen.
Eller har ni andra förhoppningarna kvar ?

0

Irene A

14 sep 2007 kl. 16:39

Det finns en hel del kvar att vänta på. Blå- och streckmusseroner t.ex. Blek taggsvamp brukar vi kunna plocka långt in på hösten.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone