vid södertälje svampklubbs utflyckt i dag hittades en hel del arter (se rapporter) vid Ytter Eneby nat.res.
Jag hörde att Pelle Holmberg skall leda en matsvampsutflyckt åt kommunen på tisdag vid Lina nat.res.
Sorry pelle, Det är ett ställe med dåligt me svamp, även bra svampår, men lycka till ändå
Vi hittade även 7 ex. av toppslätskivling i dag, men de räcker inte till, jag har hört att det skall var 16 st till en “kick”
de matsampar som jag har på bild av de vi hittade är Ängschampinjon GOD, Mångkransad spindelskivling GOD, Rabarbersvamp inte fullt så god
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.