Den smakar som nyplockad. Kolla i en gammal kokbok hur man konserverar och du det går bra i en stor kastrull se till att lägga en handuk i botten så att inte burkarna “hoppar” sönder när de kokar. Mormor gjorde alltid så här och de håller i åratal, Jag har provat svamp som har legat i bur i 5 år och den var som ny. Men var mycket noga med renligheten om du skall prova.
Eller titta här
http://svampguiden.com/artikel_konservering.asp
Nja det funkar inte konserveringsprincipen går ut på att upphetta innehållet i burken och trycka ut luften (typ vakumförpacka)därför gummiringen så efter ca. 1 timme i kokande vattenbad så är det klart och efter en stund provdrar man i ringen och förhoppningsvis sitter den som attan. Så det funkar inte med skruvlock.
Glasburkar med plåtlock med “gummiring” är det som gäller!Läs här: http://svampguiden.com/artikel_konservering.asp .
Plastlock funkar inte.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.