0 219 visningar

7 svar

Så olika ändå lever de tillsammans

Janne "JAS" Svensson

19 sep 2007 kl. 11:56

Bara några bilder på skogens utbud

så olika de kan vara

0

Tony S

19 sep 2007 kl. 12:13

Det var nog den mest vanställda ametistskivling jag sett.
Fina bilder överlag.

0

"JAS"

19 sep 2007 kl. 13:08

Ja visst är den vanstäld den håller nog på att omvandlas till Ametistblommkål men visst är den vacker

0

Eva K

19 sep 2007 kl. 13:39

Åh! Vilka fantastiska bilder. Vad föreställer bild 3?

0

Marit D

19 sep 2007 kl. 14:35

Bild 3 är “häxägg” embryot till stinksvampen. Den innersta delen som ska bli fotenär riktigt god, smakar rädisa eller blomkål.

0

Eva K

19 sep 2007 kl. 14:50

Wow… Jag funderar genast hur det kom sig att någon smakade på just den delen… och att det dessutom är stinksvampen.. Fascinerande är det hur som helst!

0

Micke Brännström. Luleå

19 sep 2007 kl. 16:57

Mycket vackra bilder! :-)

0

Hans v E

19 sep 2007 kl. 17:00

Det var duktigt att komma på att ettan var ametistskivling.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone