Jag tänkte ta med 1-2 vänner och försöka plocka lite svamp. Detta har jag dock endast gjort en gång tidigare, och då för många år sen som barn. Vi är alltså totala nybörjare ;)
Vi bor i Eslöv i Skåne, och är beredda att köra en bra bit, antagligen runt om i hela skåne. Var kan vara lämpligt att ställa siktet på? En speciell skog eller viss skogsmiljö hade varit bra att få reda på, men ännu hellre ett kännt svampområde med snälla förhållande.
Något annat vi bör tänka på, kanske något att ha med sig? Svampbok och/eller några schyssta inplastade bilder på vanliga matsvampar är såklart ett måste. Vår svampkunskap sträcker sig till att kunna skilja på burksvamp och färsk svamp ;)
Det bästa tipset jag kan ge er är att följa med puggehattarna ut på en tur.
http://www.puggehatten.se/
Där hittar du deras hem, kika på kalender så ser du var och när ni skall boka in.
Nya svampboken av Pelle Holmberg & Hans marklund Är en mycket bra investering.
Marcus! Jag menar bara väl. Bara för någon vecka sedan var det ett inlägg, där någon tyckte att “det är väl inte så farligt att få i sig lite oätlig svamp, man får ju bara lite ont i magen”. Detta på fullaste allvar. Jag är själv nästan nybörjare. Ha det så trevligt i skogen!
Oj, det var inte meningen att mitt svar skulle vara sarkastiskt, om du nu uppfattade det så. I alla fall, jag är glad för all respons. Försöker samla på mig så mycket information jag kan nu i veckan, vi siktar mot att köra en vända till helgen. Är likadant med svampplockning som fiske måntro? Man kommer inte hem tomhänt, utan kör inom affären på vägen hem i värsta fall :)
Hej!
Är själv fd eslövsbo, o ett bra tips på ett ej alltför avlägset mål är att ta sig uppåt trakterna vid Munkarp, N Rörum, Hallaröd, Dagstorpssjön och kanske även vidare bort mot Billinge. Leta efter blandad skog med bok, ek, hassel, gran. Bry er inte om områden med mkt sly och titta extra noga runt trädstammar.
Det finns mkt kantareller i år.
Här i Skåne finns det just nu framför allt gott om kantareller och taggsvamp (rödgul och blek). Dessa svampar är mycket lätta att lära sig känna igen men svåra att förväxla med ngra giftiga svampar. Tack vare sina mer el mindre klart gula till orange färger syns de dessutom förhållandevis väl i skogen.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.