0 352 visningar

6 svar

Kantarell

sofia Skåne

20 sep 2007 kl. 17:23

Är det en äkta eller en falsk kantarell? Den har formen av en falsk kantarell, men färgen av en äkta. Jag är nybörjare.

0

sofia Skåne

20 sep 2007 kl. 17:26

De vita prickarna kommer från en vårtig röksvamp.

0

Irene A

20 sep 2007 kl. 17:33

Det är narrkantarell, som känns igen på de gaffelgrenade trubbiga skivorna.

0

sofia Skåne

20 sep 2007 kl. 17:36

År den ätlig?

0

cicki T Belgien

20 sep 2007 kl. 17:41

Inte giftig men kan ge ont i magen. Fråga Micke K* han vet av egen erfarenhet;)

0

Hans v E

20 sep 2007 kl. 23:59

Falsk kantarell, narrkantarell och brangul trattskivling är samma sak - Hygrophoropsis aurantiaca. Men detta är en annan art, nämligen blek narrkantarell - H. pallida.

0

sofia, Skåne

21 sep 2007 kl. 00:44

Jaha. Mkt lärorikt! Tack!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone