0 331 visningar

7 svar

Champinjon?

sofia Skåne

21 sep 2007 kl. 17:38

Jag är helt rudis när det kommer till champinjoner, men kan det vara en? Den luktar inte champinjon. Plockad i granskog i Skåne, 7 cm stor hatt, täta skivor som har gammalrosa färg, hela svampen har hård konsistens, foten i genomskärning har ljus laxfärg, något maskäten. Eller är det en flugsvamp?

0

Erik Ekholm

21 sep 2007 kl. 17:45

Ja champinjon, skivfärgen berättar att det inte är en flugsvamp för de har vita skivor.

0

Hasse+Karen

21 sep 2007 kl. 18:55

Hi Sofia…Hasse says there were more there!!!! He just picked one cause he wasnt sure.

0

sofia, Skåne

21 sep 2007 kl. 19:14

Blimey!

0

Hasse+Karen

21 sep 2007 kl. 20:17

Ha ha sofia you really made us laugh with your last comment. If you really want to sound cockney you have to say cor blimey!!!

0

Birgitta D

21 sep 2007 kl. 21:38

Luktar den inte champinjon kan det vara giftchampinjon

0

sofia Skåne

21 sep 2007 kl. 23:47

Tack Birgitta för ditt förslag. Giftchampinjonen ska få gula fläckar om man skrapar på den och skrapmärket på hatten kanske blev lite gult, men inte skrapmärket på foten. Men visst luktar den lite sjukhus. Hoppas på ett *svar.

0

Till *

sofia Skåne

22 sep 2007 kl. 18:13

Kan det vara en giftchampinjon? Så såg den ut efter uppskärning. Den nedre delen av foten blev gul, men inte resten. Eller är den ätlig?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone