0 290 visningar

9 svar

Två frågor

Lena M

22 sep 2007 kl. 16:45

Den första vill jag ha till Biskopsmössa ( brun hattmurkla )
Växte efter mindre grusväg, foten var inte ihålig som det står att den skall vara utan kompakt, därför blir jag fundersam.

Och så snöbollschampinjoner tror jag.
De växte i gräsmatta uppe i samhället, smakar och doftar mandel.

Tror ni som jag ?

0

Irene A

22 sep 2007 kl. 16:56

Håller med om biskopsmössa och någon sorts champinjoner. En del av dem är mer lika ängschampinjoner - de med tunn, enkel ring och fot som smalnar av mot basen. Är alla plockade på samma ställe?

0

Lena M

22 sep 2007 kl. 17:10

Ja alla växte i grupper på gräsmattan. Ringarna har gått sönder på en del och svampen gulnar. Men båda är väl ätliga om så skulle vara fallet att det är olika arter ?

0

Irene A

22 sep 2007 kl. 17:40

Du har säkert rätt i att det är snöbollschampinjoner. De verkar ju ha gulnat något. Ätas kan de i alla fall när de har den rätta lukten.
Suck, det är bara att inse att släktet champinjoner är för svårt för mig…

0

Lena M

22 sep 2007 kl. 18:05

Men du, räcker det inte med alla de hundratals svampar du kan ???
Ingen kan väl någosin lära sig allt.

Förresten växer stolt fjällskivling där uppe hos dig, en favoritsvamp om jag inte missminner mig ?

0

Irene A

22 sep 2007 kl. 18:14

Stolt fjällskivling finns häruppe, men jag hittar aldrig någon! Om en vecka åker vi till Gotland, då jäklar..

0

Cecilia J

13 okt 2007 kl. 18:47

Jag har hört att unga biskopsmössor kan ha kompakt fot, hittade två nästan likadana som dina i skogen utanför Växjö idag, men de hade ihålig fot bägge två.

0

Hans Myhre

13 okt 2007 kl. 19:02

Foten på Biskopsmøssa er hul. Det finnes også en A. ambigua (giftig) som er snarlik men den har blåfiolett fot. Sjampinjongene er ikke snøball fordi den mangler utvidet fotbasis. Disse er vanskelige og hører til gruppen som gulner.

0

klas jaederfeldt

13 okt 2007 kl. 19:20

hans snöbollschampinjon har INTE utvidgad fotbas, det har däremot lökfotad (knölfotad) snöbollschampinjon

0

Hans Myhre

13 okt 2007 kl. 21:01

Klas, navneforvirring her, jeg kjenner ikke så godt de Svenske navnene. A. abrubtibulbus=A. sylvicola og den kaller vi Snøballsjampinjong i Norge. A. arvensis kaller vi Åkersjampinjon og den er meget lik denne her. Den kaller visst dere for Snøballsjampinjong. Dette forklarer vel mitt første rotete svar…..sorry

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone