0 228 visningar

10 svar

Identifiering

Micki

24 sep 2007 kl. 17:22

Kan någon hjälpa till med att identifiera följande tre arter.

Tackar på förhand!

Identifiera

0

Micki

24 sep 2007 kl. 17:28

Ytterligare en bild på svamp nummer 1.

0

bo e

24 sep 2007 kl. 17:29

Gissar:
stor kragskivling

(finns det liten?)

streckmusseron

svartriska

0

bo e

24 sep 2007 kl. 17:31

stor kragskivling

anledningen att jag frågade om det finns liten ä‘r att jag hittat två mycket små ex. av dessa växande i gräs under kastanj.

de brukar vanligen vara tredubbla storleken och växa i mossig barrskog.

0

Lena M

24 sep 2007 kl. 17:55

Ja då har vi hittat / sett samma arter idag tror jag om det här är streckmusseron ?
De växte i gräset efter en gammal körväg, hatten var toppig, foten trådig och bredare mot basen.

0

Lena M

24 sep 2007 kl. 17:56

Ursäkta, fel bild

0

Irene A

24 sep 2007 kl. 18:22

Stor kragskivling, Stropharia hornemannii
(Bo, det finns flera andra små kragskivlingsarter)
Ev. jordmusseron, Tricholoma terreum - eller någon annan art i den gruppen
(Lena, dina är så spetspuckliga att de kan vara gallmusseroner, Tricholoma virgatum - smaka..)
Svartriska, Lactarius turpis

0

Glömde

Irene A

24 sep 2007 kl. 18:32

nämna att någon streckmusseron inte har synts till i den här tråden.

0

Lena M

24 sep 2007 kl. 18:35

Tycker inte att den har någon utpräglad smak och känner ingen doft heller, men hattarna gick från mörkgrått mot svart, vit fot och vita skivor ?

0

Irene A

24 sep 2007 kl. 18:46

Lena, hade dina svampar ingen bitter/skarp smak, är de nog också jordmusseroner. Man brukar inte missa den skarpa smaken på gallmusseronen.

0

Lena M

24 sep 2007 kl. 19:11

Nej de har ingen utpräglad smak.
Hittade en bild på jordmusseron och beskrivningen kan stämma, ingen svamp var större är 5 - 6 cm, fast jag tyckte att ” mina ” var betydligt mörkare än på bilden.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone