Nja.. förklaring.. men du vet förstås att de svampar som växer under ett visst trädslag utbyter näringsämnen med trädet genom att svampens mycelium växer ihop med trädets finaste rottrådar, s.k. mykorrhiza (svamprot) och då duger till en viss svampart bara ett visst trädslag.
dessutom i en blandskog kan det se ut som om en svamp växer under gran fast den hör i hop med Björk, det beror på att svamparnas mycel tar vid där trädens rötter slutar, och ett träds rötter är lika stora som dess krona, alltså om t.ex björkens rötter når fram till en närstående gran , så kan björkens mykorr. växa aldeles invid granen
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.