0 173 visningar

6 svar

goda svamptips!

Christine

23 aug 2005 kl. 09:53

hej, jag är ganska ny inom området gällande svamp -men har blivit en entusiast! Nu är det så att jag bara kan plocka och säkert artbestämma kantarell, trattkantarell och karljohansvamp - och jag skulle nu vilja ha några goda råd om vilka andra, ca 10 st, matsvampar som är värda att börja lära sig.Jag är främst inriktad på hur matvärdet bedöms.

0

anne

23 aug 2005 kl. 11:30

jo jag tycker att det är värt att ta med smörsoppen den är urgod att steka eller ha i grytor prova gärna till kärlknöl det äe supergott

0

BennyL

23 aug 2005 kl. 15:09

Angående matvärde så tycker jag man får smaka sig fram till vilka svampar man tycker är goda. Jag tycker att kantkremlan, blodriska och blek taggsvamp är enkla och goda svampar att plocka. Till skillnad från många andra gillar jag inte mandelriska och blodsopp.

0

Bo E-son

23 aug 2005 kl. 15:19

Snöbollschampinjon och nejlikbroskskivling samt blodriska och milda kremlor hörde till mina egna “nybörjarfavoriter” när man ville testa andra sorter än kantareller, taggsvampar och får- brödtickor som var min föräldragenerations favoriter.

0

Christine

23 aug 2005 kl. 16:18

Jag tackar för svaren!

0

Birgitta

25 aug 2005 kl. 20:59

Hej
Michael K´s CD är inte fel som alternativ till svampok kosar 200 kr kan kanske fås billigare vid någon gala.

0

Christine

27 aug 2005 kl. 07:30

...gala?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone