Du kan ju kolla på länkarna om förslagen verkar stämma:
Den mörkare, med den storleken, borde vara sammetsfotad pluggskivling, Tapinella (Paxillus) atrotomentosus, växer på tallstubbar. Ej ätlig, betecknas som giftig.
http://svampguiden.com/art/visa/Paxillus_atrotomentosus
Den vita ser ut att vara öronmussling, Pleurocybella porrigens. Växer på granved, vanligast i Västsverige.
Numera varnas det för att den kan vara giftig efter ett stort antal dödsfall i Japan för ett par år sen, men den har betraktas som ätlig och god tidigare. Frågan är vad som hände i Japan det året. Kanske ett omåttligt ätande av den svampen, för de fick rekordskördar och plockade jätteexemplar av dem då.
http://www.rogersmushrooms.com/gallery/DisplayBlock~bid~6644.asp
Det går att få till bättre storlek på bilderna. Prova dig fram med något bildbehandlingsprogram. Det är i alla fall roligare om fler får se bilderna.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.