0 235 visningar

3 svar

Göteborg

Hatifnatt

3 okt 2007 kl. 22:17

Dessa växer på förskolegården.Här är mycket lövträd och ris.Vad är det för svamp?

0

Birgitta D

3 okt 2007 kl. 23:51

Ser ut som pudrad trattskivling. Ätlig efter avkok för den som tål den. Svampböckerna ger lite olika info men inte giftig. Kan tydligen ge duare´. Jag hade inga problem då jag testade den.

0

Franco Matli

4 okt 2007 kl. 07:34

Pudrad trattskivling = Lepista nebulosa.Jag äter inte den eftersom jag blir sjuk av den.

0

Hans v E

4 okt 2007 kl. 20:22

Pudrade trattskivlingen eller pudertrattingen som jag skulle vilja förkorta den till hette ett tag Lepista nebularis (inte nebulosa) men har nu återgått till trattskivlingarnas släkte Clitocybe enligt ekologiska katalogen.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone