i dag ledde jag ett svamptramp åt södertälje kommun, det kom 46 deltagare trots att det var frost på morgonen, vi skulle titta på all svamp, och även plocka de ev. matsvampar som hittades, sådant som vi tittade på var Aspticka,kuddticka,blåticka, svartöra,purpurskinn,stinkmussling, svavelgul slöjskivling m.fl.
matsvamp blev brunsopp, karljohan,aspsopp, tegelröd björksopp, massor av rökslöjskivling (blekgul slöjskivling) div, ätliga kremlor. några trattkantareller, blomkålssvamp, stolt fjällskivling, häggdoftande trattskivling, frostvaxskivling, fläckkantarell, kantarell,klubbspindelskivling, mångkransad spindelskivling, fjällig bläcksvamp.
Obs, att jag kallar svamparna för deras gamla namn som man förstår vad det är, spindelskivling är det obegripliga “spindling# vaxskivling är “vaxing”
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.