Var ute på Lovön (Mälaröarna-Ekerö) häromdagen och satte nytt trattis-rekord: total skörd blev 3 stycken! Vad har hänt iår? Torkan i dessa marker var extrem under augusti-september, men det har regnat mkt sedan dess. Samtliga säkra trattis-ställen som givit rikligt med svamp år efter år är “döda” i år.
Tack alla för alla kommentarer.
Irene - jag har “open water” dykcert så det är lugnt.
Insikten - I och med att det var så gynnsamt väder i juli o början på augusti så hann bra trattställen utvecklas ganska långt. När sen “torken” slagit ut allt som var på gång så vill det till om det ska repa sig nåt mer den säsongen. Däremot om du söker platser som sällan eller aldrig torkar ut riktigt (som i bilden ovan) så kommer du att hitta trattar.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.