0 237 visningar

4 svar

Två champinjoner

Irene A

20 okt 2007 kl. 13:03

1. Till bilden hann vi rädda det lilla exemplaret, ca 7-8 cm, det andra som var nästan dubbelt så stort, hittades rejält “blödande”, nedskuret i matsvampskorgen… Agaricus benesii eller squamulifer?
Växte i parkliknande miljö på Gotland (det lilla kyrkänget i Martebo).

2. Mycket liten, den största är knappt 5 cm, skivorna rosa från början. En varietet av Agaricus comtulus - eller finns det en art som heter A. rusiophyllus?
Växtplatsen var en torr, kalkrik hed (S:t Olofsholm på Gotland).

0

Hans Myhre

20 okt 2007 kl. 14:21

1. kan være A squamulifer var. squamulifer eller A. squamulifer var. caroli..inte A. benesii fordi den rødner mye mer, den blir øyeblikkelig vinrød når du deler den opp som her.
2. er vel A. semotus siden det virker som den har en svak rosa tone på hatten. A. comtulus får en gul farge på toppen av hatten.

0

Irene A

20 okt 2007 kl. 16:00

Tack för svar Hans! Jag har förstått att du är bra på champinjoner.

Själv trodde jag mest på A. squamulifer (lite trådfjällig hattyta och formen på hatten tydde också på den). Den är väl också den större av arterna - men jag var inte säker på om man gjorde skillnad på den och A. benesii, och jag visste inte heller att det fanns flera varieteter. Många anser att de är synonymer.

Du har säkert rätt om A. semotus. Hade för mig att den inte blir så klart rosa på skivorna, men nu är det längesen jag såg någon, så jag minns nog fel.

0

Hans Myhre

20 okt 2007 kl. 16:55

Bare hyggelig.Mine interesser er Sjampinjoner og vaxskivlinger. Jeg har funnet både A. benesii og A. semotus her hvor jeg bor så de to artene kjenner jeg bra. A. squamulifer var. caroli er mer brunaktig enn A. squamulifer var squamulifer som først er mer hvit på hatten..begge men ikke så kraftig som A. benesii.

0

Hans Myhre

20 okt 2007 kl. 16:56

uffda..begge rødner/bløder men ikke så kraftig som benesii.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone