0 244 visningar

3 svar

hjälp!

Elin

21 okt 2007 kl. 13:16

Hej alla svamp-älskare!
Jag gör ett arbete i skolan om ekosystem. Har hittat svamp i skoagen men vet inte vad det är för svamp. skulle vara jättetacksam om någon kunde tala om för mig vilka dessa svampar är eller vilken svamp-“familj” de tillhör. snälla hjälp mig!
tack på förhand
Elin

okända svampar

0

Hans v E

21 okt 2007 kl. 13:40

Tyvärr, Elin.
Man måste se dem underifrån också och helst i genomskärning. Bilderna måste vara skarpare och du bör helst berätta vad de smakar och luktar och i vilken miljö eller vid vilket sorts träd de växer.

0

Elin

21 okt 2007 kl. 13:57

Hej
De växte under en hassel och nära en tall. Om du skulle gissa vad skulle du säga att det var för svampar?

0

Tony S

21 okt 2007 kl. 15:12

Elin, bilderna är svårbedömda, men titta i en svampbok på senapskremla för den första bilden. Den andra skulle kunna vara en ametistskivling som blivit blekt (blir ofta nästan vita på hattytan) eller ev. en rättikhätta.
Bara några förslag som du kan försöka kolla upp.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone