0 297 visningar

3 svar

Ticka idag, vilken?

Alf Pallin

28 okt 2007 kl. 21:33

Den här tickan växte invid foten på en granstubbe. storlek ca 16x8 cm, något snedställd fot,ljusbrun på ovansidan, något zonerad, tunn skarp ojämn kant, ca 1cm tjock, porer ca 3 mm djupa, porer och köttet ljusgrågröntonande, antydning till gropar i porlagret. Hela svampen var ganska blöt, möjligen har den varit frusen och sedan upptinad. Namnförslag?

0

Enelie, Linköping

28 okt 2007 kl. 22:46

Gissning:
Brödticka.

0

Skrev fel...

Enelie, Linköping

28 okt 2007 kl. 23:02

Jag skrev fel. Jag menade inte Brödticka.
Utan Blödticka:
Tyromyces fragilis.

0

Irene A

29 okt 2007 kl. 09:24

Med den storleken, formen och färgerna - kan det vara något annat än gropticka?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone