0 83 visningar

3 svar

Hur fort växer svampen?

Fredrik

5 sep 2005 kl. 10:56

Hej

Hittade stora mängder kantareller i helgen men de var mkt små och jag chansade och lät dem stå (med risken att ngn annan tar dem förstås). Hur fort växer de upp och blir stora?

0

Cobran

5 sep 2005 kl. 16:12

Nästa gång man kommer är det med 99, 9% säkerhet nån annan som plockat bort dem!
Därför hittar man sällan stora ex. av den vanliga kantarellen.
Tror dessutom att de växer extremt sakta och har lång hållbarhet i naturen jämfört med t ex soppar och champinjoner, men det finns säkert de med specialkunskaper som kan ge dig ett rakt och entydigt svar på detta.

0

Joakim

5 sep 2005 kl. 16:18

två veckor tror jag mig ha sett för kantareller tidigare på detta forum, men nu börjar det bli torrt i markerna så de kanske inte växer så bra.

0

Ann-Marie

5 sep 2005 kl. 16:52

I stockholmstrakten växer det inte alls för tillfället. Hittade igår små kantareller, trattisar, rödgula och svarta trumpeter som höll på att torka.
Mera regn nån däruppe!!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone