Jag hittade artikeln och tänka sig jag finns med i den!
Men den uppmärksamme herr Fukuoka låter genom tolken hälsa att hon är en mycket duktig plockare: “Han är hård för att det här är business, inte för att han inte tycker om er.” Och så fort Elsy fått tillbaka sina korgar drar hon iväg för att plocka mer. Det här är ändå bland det bästa hon vet.
- Hur kan det bli såhär hysteriskt? Vilket liv. Vilket roligt liv!
Tack för tipset till en mycket bra artikel! (och här är länken):
http://www.snf.se/sveriges-natur/artikel.cfm?CFID=9903931&CFTOKEN=74240497&id=1107
Rekomenderar alla att bli medlem i SNF (svenska naturskyddsföreningen). Det kostar ca 300 spänn och då får du bland annat fem nummer per år av Svensk Natur.
Jag är inte så förtjust i reklam normalt sett, men jag bara måste. =)
Ha en bra kväll alla!
Adressen kommer här:
http://www.snf.se/sveriges-natur/artikel.cfm?CFID=12413567&CFTOKEN=87230372&id=1107
Tack för länken till artikeln i Sveriges natur. När jag letade efter den så hittade jag en annan intressant artikel om goliatmusseron som också handlar en del om naturvård. Den artikeln hittas här:
http://www.naturochtradgard.se/bilder/pdf/goliatmusseron.pdf
I länken som kommer här finns gott om bra länkar som ger ännu mer information om denna spännande svamp.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Goliatmusseron
Hittade på en till bra länk om goliatmusseron. I denna länk ges tips om tillagning bland annat.
http://www.dn.se/DNet/jsp/polopoly.jsp?d=548&previousRenderType=5&d=548&a=521401
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.