En trevlig genomgång av svenskarna och deras förhållande till svamp över tiden hittas i denna länk.
http://www.popularhistoria.se/o.o.i.s?id=43&vid=859
Rolig och intressant artikel.
Jag fäste mig särskilt vid:
“De tidiga svampforskarna gjorde en uppoffrande insats genom att testa svamparnas giftighet på sig själva. Man åt helt enkelt svampen och noterade sedan hur man mådde!”
F.ö. så är jag lite fundersam över hur stort svampintresset egentligen är i landet. Det beror ju på vad man jämför med.
Min erfarenhet är snarare att de flesta inte vågar äta något annat än Kantarellen med den onämnbara färgen.
Väldigt många svenskar verkar ha svampskräck! Kanske för att vi inte har någon lång tradition av att äta svamp. Det finns ju risker med svampätning. I början av 90-talet när forna Sovjet gick över till marknadsekonomi lär fattiga människor där ha dött som flugor pga svampförgiftning. Men det kanske är en myt.
Buffy, jag har svårt att tro att det stämmer. Ryssar är jätteduktiga på svamp och lär sig redan som barn vilken svamp som är ätlig. Dessutom har de gedigna kunskaper om annat ätbart i naturen. För oss är ängsyresoppa med vaktelägg en fin rätt på Grand Hotell, men för dem tror att det är fattigmanskost.
“Dog som flugor” var tydligen att ta i, hittade ngra uppgifter från slutet av 1990-talet:
“From mid-July to September of 1998, 9 people died and 180 were poisoned from mushrooms in Russia.
In July and August of 1997, 34 people died of mushroom poisoning across Russia.”
http://www.emedicine.com/emerg/byname/Toxicity—Mushroom—-Amatoxin.htm
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.