0 244 visningar

16 svar

Silkig

Tina N Kolsva

24 nov 2007 kl. 19:06

Under äppelträdet på gräs/mossmattan fanns de här skönheterna. Lena o blanka som dyraste silke.Foten såg ut som en bunt silkestrådar.Hattbredd drygt 2,5 cm.Ingen utpräglad lukt.
Känns den igen?

0

Jan A, Uppsala

24 nov 2007 kl. 23:52

Inget svar på nästan 5 h. 
Då gissar jag på violett sidentrådskivling - eller nån annan form av sidentrådskivling.

0

Tina N Kolsva

24 nov 2007 kl. 23:55

Är tveksam till det.

0

Tina N Kolsva

25 nov 2007 kl. 10:23

Är det någon som kan ge ett tips. Nyfikenheten börjar ta överhand.

0

Tina N Kolsva

25 nov 2007 kl. 11:48

Här kommer undersidan glömde den.

0

Mattias Andersson

25 nov 2007 kl. 11:51

Jag gissar på sidenrödskivling, Entoloma sericeum.

0

Tina N Kolsva

25 nov 2007 kl. 12:06

Gissar att du menar sidenrödhätting Entoloma sericeum.

Kan det vara så att de jag hittade var så torra att de fick ett så annorlunda utseende.Jag hittar ingen bild på nätet som ser ut som mina.Hur pass säker är du Mattias.

0

Hans v E

25 nov 2007 kl. 13:05

Dina bilder är värda ett fotopris, Tina. 3an får mig att tänka på ett halvårsgammalt barn som ler mot betraktaren i sin klorofyllvagga.
Men silkesrödhätting tror jag inte på (sidenrödhätting finns inte). Skivorna är ju inte det minsta röda. Däremot möjligen någon av försommararterna som växer vid äppelträd.

0

Tina N Kolsva

25 nov 2007 kl. 13:28

Oj oj,tack för det Hans.

0

Jan A, Uppsala

25 nov 2007 kl. 13:30

Det ger väl inte mycket i vågskålen, men efter koll ansluter jag mig till Mattias idé - efter div. namnändringar.
Men nog vore det bra med fotodatum!

0

Silkig fotodatum

Tina N Kolsva

25 nov 2007 kl. 13:36

Det var 2007-10-09. kl 12.38

0

Irene A

25 nov 2007 kl. 13:38

Silkesrödhättingen är en art med relativt spinkig och kort fot, så jag lutar också åt någon av försommararterna som växer under träd och buskar av släktet Rosacea.

0

Silkig fotodatum

Jan A

25 nov 2007 kl. 14:43

Tina, det handlar också om rätt tillfälle…

0

Silkig fotodatum

Hans v E

25 nov 2007 kl. 15:52

Med försommararterna menar vi då arter av släktet Entoloma förstås. E. saepium, clypeatum etc…

0

Silkig fotodatum

Jan A, Uppsala

25 nov 2007 kl. 15:58

Hans, 9 oktober är väl inte direkt försommar, eller hur?

0

Hans v E

25 nov 2007 kl. 18:54

Det var underförstått att försommararterna gör ett undantag vad beträffar årstiden i detta fall.

0

Silkig

Tina N Kolsva

25 nov 2007 kl. 19:03

Vi får väl lägga den på hyllan o kolla nästa år om den kommer igen.
Tack så länge.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone