0 128 visningar

2 svar

Infrysning av finska riskor?

Micke M

8 sep 2005 kl. 00:29

Jag har i dag plockat mängder av pepparriska. Gjorde en finsk risksallad för några dagar sedan och det var ju makalöst gott! Är det lämpligt att frysa in riskorna efter avkokningen?

0

Linus Knutsson

8 sep 2005 kl. 00:56

Hej Micke. Jag har tyvärr inget svar på din fråga, däremot tänkte jag fråga dig hur man gör en sånn där risksallad.

Det finns massor av peppariskor i “min skog” men jag har valt att inte plocka dem för min far länge sagt att de är jobbiga att tillaga och att man måste salta in dem osv.

Ska man ge dem en chans kanske?

0

Annemarie

8 sep 2005 kl. 07:05

Ja, man kan med fördel frysa in avkokt pepparriska.
Till Linus:
Kolla in receptsidan här på svampguiden där hittar du några varianter på denna delikatess.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone