Jag såg att i en annan tråd så skrev någon att det fanns gott om dialketer i Italien, så även i Sverige. Definitivt fler än det finns officiella språk i Europa.
Vissa av dessa dialekter är omöjliga att förstå om man inte kan dem, exempelvis älvdalskan.
I länken nedan går det att lyssna på svenska dialekter. Väldigt intressant och lärorikt.
Också i Finland finns det väldigt varierande svenska dialekter med små utbredningsområden - stora skillnader då man går från en älvdal till nästa.
Här finns ett välskrivet Språkeri om en av de svenska dialekterna i Österbotten, om någon är intresserad.
http://www.nykarlebyvyer.nu/SIDOR/TEXTER/PROSA/AGRENG/DIV/Nkbymal1.htm
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.