0 270 visningar

8 svar

Prickig

Tina N Kolsva

2 dec 2007 kl. 11:55

detta är väl en Pudrad trattskivling, men vad har den råkat ut för.Inuti var de fina. Fanns på två ställen i skogen.

0

Irene A

2 dec 2007 kl. 12:25

Kan det inte vara dropptrattskivling, Lepista gilva?
Rödbrun trattskivling, Lepista inversa (anses av många vara samma art) har som ett av sina kännetecken att de blir brunprickiga på hatten. Jag vet däremot inte av vad.

0

Tony S

2 dec 2007 kl. 12:26

Det ser ut att vara besk vaxskivling, Hygrophorus erubescens.
Blir rödfläckig och gulnande med tiden.

0

Hans v E

2 dec 2007 kl. 12:37

Där satt den!, Tony. Tänkte väl att gilva-inversa-flaccida inte kan vara så ljus (men droppfläckig är den!).

0

Irene A

2 dec 2007 kl. 12:42

Instämmer också med Tony. Lepista gilva kan vara så ljus, men skivorna är ju på tok för glesa (lurad av droppfläckarna).

0

Jan A, Uppsala

2 dec 2007 kl. 13:34

Nu har jag kommit hem från den mörka, blöta skogen (återkommer), lagom för att opponera mig mot “droppfläckig”. Detta är inte droppfläckar, det är bara den beskas vanliga rödaktiga prickar/fläckar.

0

Tina N Kolsva

2 dec 2007 kl. 13:49

Mera bilder om det är till någon hjälp.

0

Hans v E

2 dec 2007 kl. 18:32

Jodå Jan A, titta noga, det är fullt med droppfläckar bland prickarna.

0

Jan A

2 dec 2007 kl. 18:44

Det får stå för dig, Hans v E*... Jag vet precis hur droppfläckar ser ut i min värld!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone