0 246 visningar

7 svar

Vad är de´här?

Helen

5 dec 2007 kl. 19:25

Kan någon hjälpa mig med artbestämmning? Hittades i blandskog med inslag av ädel.

0

Helen

5 dec 2007 kl. 19:48

Bilder med bättre skärpa!

0

Irene A

5 dec 2007 kl. 20:42

De röda tycker jag man kan urskilja som cinnobertickor (Pycnoporus cinnabarinus).

0

Tina N Kolsva

5 dec 2007 kl. 22:07

Håller med Irene, men sen blir det problem.

0

Bo E

6 dec 2007 kl. 18:33

cinnoberticka på björk ser ut som liknande jag sett.

Det andra ger mig inga idéer faktiskt…

0

Bo E

6 dec 2007 kl. 18:34

Ser ut som nån gelesvamp / krös el. dyl. oxå på björk eller?

0

Vad är de´här/Helen

"JAS" Helsingborg

6 dec 2007 kl. 18:40

Hej Helen, vad har du plåtat med, väldigt stora pixlar i dina bilder? format här på forumet är ju inte stort. Det verkar som om du tagit bilderna på stort avstånd och sedan förstorat upp dem om det är så, så sänd i stället originalbilden och kanske bara i 400 så borde det synas bättre annars blir det bara gissningar utan värde. Lycka till.

0

Vad är de´här/Helen

Helen

7 dec 2007 kl. 10:18

Svampen ser ut som geléhavstulpan! Växer på björk möjligtvis rönn.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone