0 67 visningar

2 svar

Hur mycket svamp finns det

Kajsa

10 jul 2002 kl. 11:16

Jag undrar hur mycket (vikt eller volym) ätlig svamp som produceras varje år. Hur mycket har det uppskattas till att vi använder.
Tack på förhand

0

Mattias Andersson

13 jul 2002 kl. 16:20

Säkerligen flera ton. Jag antar att du är intresserad av fruktkropparna, om man dessutom räknar in alla myceltrådar under marken blir siffran åtskilligt högre. Av all svamp som produceras används bara en bråkdel, kanske någon enstaka procent.

0

Bengt Saxmark

21 jul 2002 kl. 12:09

Hej Kajsa.
Enligt en rapport från Bioteknisk forskning från 1985 produceras det ca 20 kg/ha dvs 500 miljoner kg matsvamp per år i sverige. ca 3 % tas tillvara.
MVH Bengt

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone