0 230 visningar

10 svar

En vit + några till, vadå?

"JAS" Helsingborg

15 jan 2008 kl. 20:19

Ja den vita känner väl alla till men resten då, några är nog omöjliga eftersom jag bara har en bild av dem men ändå. Alla från okt. i år.

0

En vit några till, vadå?

"JAS" Helsingborg

15 jan 2008 kl. 20:22

En från betesmark, Järavallen Landskrona.

0

En vit några till, vadå?

"JAS" Helsingborg

15 jan 2008 kl. 20:24

3 olika, en som gärna har förmågan att försöka slinka med bland Trattisarna.

0

En vit några till, vadå?

gunhild

16 jan 2008 kl. 00:02

Vilken maräng på första bilden!
Slemmurklingar har det funnits gott om i höst hos oss.

0

En vit några till, vadå?

Geraldine Vällingby

16 jan 2008 kl. 01:32

Tänkte precis ta fram svampboken och börja kolla…men det är nog dax att duna nu. Kollar imorgonbitti.

0

En vit några till, vadå?

Irene A

16 jan 2008 kl. 09:29

Tippar gråbroking, Panaeolus sphinctrinus, på andra omgången.

0

En vit några till, vadå?

Geraldine

16 jan 2008 kl. 10:16

Kan man få en ledtråd på bild nr 2 i tredje omgången?

0

En vit några till, vadå?

Tony S

16 jan 2008 kl. 12:02

Föreslår följande:
1:Vit flugsvamp
2,3:Vit form av vitgul flugsvamp
4,5,6:Gråbroking
7:Slemmurkling
8:Pepparriska
9:Brokkremla?

0

En vit några till, vadå?

"JAS" Helsingborg

20 jan 2008 kl. 19:22

Är detta de slutgiltiga svaren/gissningarna?

0

En vit några till, vadå?

Irene A

20 jan 2008 kl. 20:51

Instämmer med förslagen från Tony, förutom det sista. Den svampen är enbart ett frågetecken.

0

En vit några till, vadå?

"JAS" Helsingborg

20 jan 2008 kl. 21:38

Jag tycker att ni är fantastiska. Sista svampen, kremlan har jag full förståelse för att det blir ett? Min 11 åriga dotter hade tagit minst 20 bilder av denna utan min vetskap så jag blev lite förvånad när vi kom hem efter en utflykt och jag skulle ladda ner bilderna till datorn. Tack ska ni ha båda två. TACK!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone