I höstas hittade jag vid ett till fälle en svamp som jag varken tidigare el senare har sett. Tyärr ägde jag ingen kamer då.
Ska försöka beskriva den och det är intressant om jag kan få förslag på vad det kan vara.
Till formen såg den ut som en kalle, foten precis så där kallerund, likaså hatten, en skivling. Den var knallila och som sammet hela svampen, höjd ca 15 cm. En underbart vacker svamp. Jag har letat i böckerna men hittar inget motsvarande.
Ringer det någon klocka hos någon så blir jag tacksam.
Tina´s bild kommer närmast, men det känns inte som hundra i alla fall. Är violspindlingen sammet över hela svampen? Jag upplevde att den svamp jag pratar om var mörkare lila. MEn det kan ju vara färgsättningen på bilden som påverkar.
Jag har tittat på violspindlingen i böckerna, men inte kännt YES.
Jag tackar för svaren. Ni har säkert rätt. Ni brukar ju veta vad ni talar om.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.