0 235 visningar

10 svar

Lyckad utflykt

NadaL, Umeå

30 jan 2008 kl. 18:18

Idag var det igen dags for “Trio la kampanela”,nämligen Anita,min man och jag att ge oss ut i jakt efter tickor.Vilken glädje rop det var, när jag uppteckte de lysande röda Cinnober tickor.

0

"JAS" Helsingborg

30 jan 2008 kl. 18:28

Visst är de vackra jag hittade min första igår.
Jag sänder dig mina sista Svart trumpet och så får du lite annat oxå. Jag hade inget bra torkställe när jag hittade den stora skörden med Svartisar så dessa konserverade jag men sedan hittade jag en del till och dem får du Nada, går med posten i morgon.

0

NadaL, Umeå

30 jan 2008 kl. 18:32

Jag skickar mera Goliat till dig Jas.

0

Enelie, Linköping

30 jan 2008 kl. 18:53

Härliga färgklickar. Man blir glad utav den sprakande färgen.

Jag hittade ju mina första igår men de var bara 1 cm. stora. Så jag får ge mig till tåls och gå och kolla till dem ibland.

0

"JAS" Helsingborg

30 jan 2008 kl. 19:20

Har just ätit en mycket god Goliat soppa.

0

gunhild

30 jan 2008 kl. 20:22

Undrar om ni varit strax nedströms Baggböle herrgård där fotade jag cinnobertickorna i går. Jag känner igen den lilla musslingen i grenklykan. Jag kom från andra hållet i dag. ni borde i så fall ha sett mina spår.

0

anithaumeå

30 jan 2008 kl. 21:21

Du har alldeles rätt.
Det är samma träd, tickor och den lilla musslingen.
Vi såg dina spår.

När var du ute i dag? Vi var ute mellan 13.00-14.30 ca.

Vet du vad musslingen heter och vilket träd det handlar om?

0

gunhild

30 jan 2008 kl. 22:26

Jag gissar på Blek ostronmussling (Pleurotus pulmonarius)

0

gunhild

30 jan 2008 kl. 22:29

Förresten så tycker jag att ni kan säga till nästa gång ni tänker gå i mina “fotspår”, jag kan visa er en del tickor jag upptäckt under mina många promenader i området. Tillsammans kan vi säkert hitta fler.

0

Geraldine Palm

31 jan 2008 kl. 01:41

Vilka färgklickar!

0

anithaumeå

31 jan 2008 kl. 08:53

Gunhild!
Att vi hamnar i “dina” fotspår är nog en slump. Inte vet vi när du är ute el inte.
Förresten så har jag för flera dagar sedan här på forumet föreslagit dig några olika datum till gemensam utflykt, men du har inte svarat. Kolla rubriken: Tickdag- Gunhild. Kolla där och se om något passar, så gör vi gemensam tripp. Skulle vara spännande.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone